Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“.

Susipažinkite - naujausia prabangos prekė, vedanti iš proto pirkėjus Kinijoje ir Korėjoje - mūsų močiučių gintaro karoliai.

Per kelis metus tokių dirbinių kainos sukilo į neregėtas aukštumas ir, šiai dienai, stambesnių karolių gramo kaina jau lenkia aukso gramo kainą. Viena po kitos, šiose šalyse dygsta gintaro parduotuvės, o gintaro ieškotojų desantai plaukia į Lietuvą, Lenkiją, Kaliningradą, Ukrainą.

Tik neskubėkite bėgti purtyti senos močiutės komodos ar papuošalų dėžutės, nesužinoję, ko būtent ieško tolimų šalių pirkėjai. To paklausėme Reginos Randienės, Gintaro - Sidabro galerijos Kauno senamiestyje savininkės.

gintariniai papuosalai

"Jūsų klausimas labai taiklus. Dabartinę gintaro karštinę lyginčiau su prieš kelis metus praūžusiu nekilnojamo turto rinkos bumu. Taip, tikrai, tam tikrų gintaro dirbinių kainos per tris metus pakilo keliasdešimt kartų, tačiau tik tam tikrų. Jei konkrečiau, tai apvalūs, arba slyvos formos geltono arba balto gintaro karoliai, pageidautina kuo senesni. Taip pat geros kokybės, nesluoksniuoto gintaro grynuoliai, kurių vieneto svoris nuo 50 g. Kuo dirbiniai arba gintaro grynuoliai didesni, tuo jie vertingesni. Kuo senesni, tuo labiau "ieškomi". Nusivilsite Kinijos pirkėjams pasiūlę skaidrų, konjakinį ar vyšninį gintarą, kuris europiečių taip mėgstamas. O juodo gintaro kiniečiai visai nesupranta. Kaip nekeista, taip pat nevertina ir neperka inkliuzų, kad ir labai retų ir vertingų. Jų gintaro parduotuvių ir galerijų vitrinos šviečia tik baltomis ir geltonomis spalvomis."

gintariniai papuosalai

P. Reginos teigimu, paklausūs dirbiniai jau praktiškai dingę iš Lietuvos gintaro galerijų vitrinų, bei gintaro meistrų atsargų. Gintaro medžiotojai jau išpirkę juos iš privačių asmenų. Internete knibžda skelbimų, apie superkamą gintarą, kuris vėliau perparduodamas. Kai kuriems nepatyrusiems supirkėjams, teko skaudžiai nusivilti, kai prisipirkę nepaklausių dirbinių, šiai dienai juos pardavinėja mažesnėmis nei supirkimo kainomis.

Didžiausia problema Lietuvos gintaro meistrams bei gintaro dirbinius gaminančioms įmonėms yra ta, kad kuo toliau, tuo labiau lietuviai pralaimi mūšį dėl gintaro žaliavos. Kaip žinia, 90 procentų pasaulio gintaro iškasama Gintaro kombinate Kaliningrade, netoli Jantarno (Palvininkų) miestelio. Ten įsikūrusi vienintelė pasaulio įmonė pramoniniu būdu kasanti gintarą. Sklinda gandai, kad Kinijos pirkėjai milžiniškus pinigus moka, net už dar neiškastą žaliavą. Taip pat intensyviai bando išpirkti dalį Gintaro kombinato akcijų. Kombinate gintaras perrenkamas, rūšiuojamas ir paklausiausia gintaro žaliavos dalis tonomis keliauja tiesiai į Kiniją. Kitiems pirkėjams lieka tik smulkios frakcijos gintaras.

Ne paslaptis, kad dalis į Lietuvą papuolančio gintaro čia atkeliaudavo kaip kontrabanda. Šiai dienai, gintaro kasyklos - vienas iš labiausiai saugomų objektų Rusijoje, kurį juosia aukštos tvoros, saugo ginkluoti apsaugininkai. Kombinate įdiegtos modernios stebėjimo ir apskaitos sistemos.

Milicininkai nuolat zuja ir pačiame Jantarne bei jo apylinkėse. Nuolat krečiami įtartini automobiliai, nesibodima patikrinti praeivių ar turistų kuprinių bei lagaminų turinio. Juose rastas gintaras tiesiog konfiskuojamas.  

Vis daugėja gintaro dirbinių ir net grynuolių falsifikatų. Gintaras lydomas, dažomas, lipdomas iš kelių gabalėlių, kuriami, kuo panašesni į gintarą, pakaitalai. Tačiau toks dirbinys, niekada nebus vertingas ir nebeturės tų sveikatinančių sąvybių dėl kurių jis taip vertinamas ir mėgiamas.